O BİR İŞ KADINI

İstanbul’da doğan Senur Akın Biçer, Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nden mezun olmuştur.
Henüz lise yıllarından itibaren, babası Hasan Akın tarafından kurulan ve küçük elektrikli ev aletlerinde ilklerin mimarı olarak bilinen Senur A.Ş’de çalışmaya başlayan Biçer, tüm üretim birimlerinde, pazarlama ve satış departmanlarında çalışmıştır. Senur A.Ş’nin pazarlama stratejisini Arnica markasının oluşturulması ile güçlendiren Senur Akın Biçer, halen Senur A.Ş. ve Arnica Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

İş dünyasındaki başarılarının yanı sıra sivil toplum örgütlerinde de etkin rol oynayan Senur Akın Biçer, Küçük Ev Aletleri Sanayici ve İhracatçıları Derneği (KESİD) Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Aynı zamanda Türkiye Aile İşletmeleri Derneği (TAİDER) ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) derneklerinin aktif üyelerindendir.

Gerek Senur A.Ş.’de gerekse görev yaptığı derneklerde kadının toplumdaki yerinin güçlendirilmesi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması gibi konulara vurgu yapan Senur Akın Biçer, 2020 yılında Uluslararası Kadınlar Dayanışma Derneği tarafından “Kadınımıza Güç Katan Güçlü Kadın Lider” ödülüne layık görülmüştür.

İş ve sivil toplum dünyasındaki çalışmalarını, sanatçı yönüyle farklı noktalara taşıyan Senur Akın Biçer, Japon fırça sanatı sumi-e sanatçısı olarak eserleriyle ülkemizde ve yurt dışında çok sayıda sergiye katılmıştır. Resim, tezhip, ebru gibi sanat dallarında eserler veren Biçer, sanat alanındaki projeleri de desteklemektedir. Fotoğraf makinesinin ilk geldiği yıllarda Topkapı Sarayı’nda ve İstanbul’da çekilen fotoğrafların yer aldığı Sultan’ın Albümünden Topkapı Sarayı’nın Dünü ve Bugünü kitabının okuyucuya ulaşmasını sağlamıştır. Ayrıca “sanata gönül verenlere ithaf” mottosuyla yayınlanan İthaf Sanat dergisinin imtiyaz sahibidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.